( oven ) ؛

کوره های آزمایشگاهی یک قطعه رایج از تجهیزاتی هستند که در آزمایشگاه های الکترونیک ، پردازش مواد ، پزشکی قانونی و تحقیقاتی یافت می شوند . این اجاق ها معمولاً کنترل دقیق دما و دمای یکنواخت را در طول فرآیند گرمایش ارائه می دهند . کاربرد های زیر برخی از کاربردهای رایج کوره های آزمایشگاهی است :باز پخت کردن ، خشک کردن باند ، خشک کردن یا آبگیری ،پخت پلی آمید ، استریل کردن ، تبخیر .

اندازه های معمولی از یک فوت مکعب تا 0.9 متر مکعب ( 32 فوت مکعب ) است . برخی از کوره ها می توانند به دمای بالاتر از 300 درجه سانتیگراد برسند . سپس این دما ها از همه طرف کوره اعمال می شود تا حرارت ثابتی برای نمونه فراهم شود .

کوره های آزمایشگاهی را می توان در کاربردها و پیکر بندی های مختلف ، از جمله اتاق های تمیز ، همرفت اجباری ، جریان هوای افقی ، اتمسفر بی اثر ، همرفت طبیعی و عبور استفاده کرد .

انواع مختلفی از کوره های آزمایشگاهی وجود دارد که در سراسر آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند . کوره های دیجیتال استاندارد عمدتاً برای فرآیند های خشک کردن و گرم کردن استفاده می شود و در عین حال کنترل دما و ایمنی را فراهم می کند . کوره های سنگین بیشتر در آزمایشگاه های صنعتی استفاده می شوند و آزمایش و خشک کردن نمونه های بیولوژیکی را انجام می دهند .

کوره های با دمای بالا به صورت سفارشی ساخته می شوند و دارای روکش عایق اضافی هستند . این مورد برای فر به دلیل دمای بالای آن که می تواند تا 500 درجه سانتیگراد برسد مورد نیاز است . سایر اشکال اجاق آزمایشگاهی عبارتند از : کوره های خلأ ، کوره های همرفت  هوای اجباری ، و کوره های همرفت گرانشی .

آزمایشگاه های پزشکی قانونی از اجاق های خلأ استفاده می کنند که به روش های خاصی برای کمک به ایجاد اثر انگشت پیکر بندی شده اند . کوره های جابه جایی گرانشی برای اهداف بیولوژیکی مانند حذف آلاینده های بیولوژیکی از نمونه ها استفاده می شود . در کنار کوره های هوای اجباری در مطالعات محیطی نیز برای خشک کردن نمونه های گرفته شده استفاده می شود . این نمونه ها قبل و بعد وزن می شوند تا میزان رطوبت نمونه محاسبه شود .

 

راه های ارتباطی :

026-44354047

026-44354037

0912-4655922

 info@ftsm.ir